Bacówka PTTK Jaworzec, wysokość 605 m npm.,  znajduje się przy czarnym szlaku na przełęcz Orłowicza przez Krysową, Wysokie Berdo nad nie istniejącą już wsią Jaworzec. Powstała w latach 1975- 1976 w ramach akcji budowania podobnych obiektów w polskich górach, zainicjowanej przez Edwarda Moskałę i jest  trzecią w kolejności powstania.

 1. Bacówka na Rycerzowej  1975 r. - Beskid Żywiecki
 2. Bacówka na Lubaniu 1975 r. - Gorce ( spłonęła w 1978 roku)
 3. Bacówka w Jaworzcu 1976 r. - Bieszczady
 4. Bacówka na Krawcowym Wierchu 1976 r. - Beskid Żywiecki
 5. Bacówka w Bartnym 1977 r. - Beskid Niski
 6. Bacówka na Maciejowej 1977 r. - Gorce
 7. Bacówka nad Wierchomlą 1978 r. - Beskid Sądecki
 8. Bacówka pod Małą Rawką 1979 r. - Bieszczady
 9. Bacówka na Brzance 1981 r. - Pogórze Ciężkowickie
 10. Bacówka w Jamnej 1985 r. - Pogórze Ciężkowickie
 11. Bacówka pod Honem 1986 r. - Bieszczady.

Co ciekawe, Bacówka PTTK Jaworzec znajduje się w jednym z najciemniejszych miejsc w Europie Środkowej, co niezwykle sprzyja oglądaniu gwiazd.

Od momentu otwarcia działa nieustannie, a każdy z poprzednich dzierżawców działając w imieniu PTTK próbuje współgrać z otaczającą go naturą i tworzyć to miejsce noclegowe w Bieszczadach przyjaznym dla odwiedzających turystów, co nie zawsze jest łatwe.

Obiekt z racji swojego położenia ma  ograniczony dostęp do wody ( szczególnie w lecie) oraz prądu. Braki sanitarne nadrabia jednak wspaniałe usytuowanie.  Do schroniska nie można dojechać. Parking znajduje się przy wypale drewna – 10 minut od schroniska.  

Bacówkę czeka generalny remont. Dwa lata temu rozpoczęto renowację dachu. Planujemy w najbliższym czasie dopełnić to przedsięwzięcie, wymienić okna, zwiększyć dostęp do prądu, a przede wszystkim przeprowadzić generalny remont kuchni i sanitariatów. Kładziemy również duży nacisk na segregację śmieci oraz porządek.

Bardzo prosimy o szanowanie obiektu i utrzymanie czystości.

Oferujemy:

 • spokój, ciszę
 • piękne krajobrazy
 • miejsce na ognisko
 • pole namiotowe
 • możliwość zwiedzenia nieistniejących wsi z przewodnikiem (do uzgodnienia telefonicznie)
 • sprzedaż produktów regionalnych