Bacówka PTTK Jaworzec, wysokość 605 m n.p.m.,  znajduje się przy czarnym szlaku na przełęcz Orłowicza przez Krysową, Wysokie Berdo nad nie istniejącą już wsią Jaworzec. Powstała w latach 1975- 1976 w ramach akcji budowania podobnych obiektów w polskich górach, zainicjowanej przez Edwarda Moskałę i jest  trzecią w kolejności powstania.

 1. Bacówka na Rycerzowej  1975 r. - Beskid Żywiecki
 2. Bacówka na Lubaniu 1975 r. - Gorce ( spłonęła w 1978 roku)
 3. Bacówka w Jaworzcu 1976 r. - Bieszczady
 4. Bacówka na Krawcowym Wierchu 1976 r. - Beskid Żywiecki
 5. Bacówka w Bartnym 1977 r. - Beskid Niski
 6. Bacówka na Maciejowej 1977 r. - Gorce
 7. Bacówka nad Wierchomlą 1978 r. - Beskid Sądecki
 8. Bacówka pod Małą Rawką 1979 r. - Bieszczady
 9. Bacówka na Brzance 1981 r. - Pogórze Ciężkowickie
 10. Bacówka w Jamnej 1985 r. - Pogórze Ciężkowickie
 11. Bacówka pod Honem 1986 r. - Bieszczady.

Co ciekawe, Bacówka PTTK Jaworzec znajduje się w jednym z najciemniejszych miejsc w Europie Środkowej, co niezwykle sprzyja oglądaniu gwiazd.

Od momentu otwarcia działa nieustannie, a każdy z poprzednich dzierżawców działając w imieniu PTTK próbuje współgrać z otaczającą go naturą i tworzyć to miejsce noclegowe w Bieszczadach przyjaznym dla odwiedzających turystów, co nie zawsze jest łatwe.

Obiekt z racji swojego położenia ma  ograniczony dostęp do wody ( szczególnie w lecie) oraz prądu. Braki sanitarne nadrabia jednak wspaniałe usytuowanie.  Do schroniska nie można dojechać. Parking znajduje się przy wypale drewna – 10 minut od schroniska.  

Bacówkę od 2017 roku przechodzi generalny remont. Większość prac wykonywanych jest w okresie zimowy, żeby nie utrudniać funkcjonowania obiektu oraz nie zakłócać wypoczynku turystów. Dzięki PTTK udało się wymienić okna w całej bacówce oraz dokończyć remont zachodniej części dachu. W tym roku będzie kontynuowana dalsza część. Ponadto udało nam się zwiększyć zasobność prądu montując nowe ogniwa fotowoltaniczne, oświetlając ciągi komunikacyjne, łazienki czy jadalnie, nie psując panującego klimatu bacówki. Kończony jest remont generalny kuchni, została powiększona jadalnia w obiekcie oraz wymienione wszystkie sanitaria w łazience. Teraz rozpoczęliśmy remont drugiej łazienki a w kwietniu zostanie uruchomiona łazienka polowa na poziomie -1, w bacówce dla wszystkich turystów.

Bardzo prosimy o szanowanie obiektu i utrzymanie czystości.

Oferujemy:

 • spokój, ciszę
 • piękne krajobrazy
 • miejsce na ognisko
 • pole namiotowe
 • możliwość zwiedzenia nieistniejących wsi z przewodnikiem (do uzgodnienia telefonicznie)
 • sprzedaż produktów regionalnych
 • bufet czynny 7.30 do 21.30
 • możliwość płacenia kartą oraz wypłacania pieniędzy
 • wypożyczalnie rowerów od 1 maja 2017
 • wypożyczalnie samochodów osobowych oraz busa od 1 lipca 2018